Woda - ile możemy jej wypić?

Woda - ile możemy jej wypić?

Picie dużej ilości wody pomaga podczas diety – uczucie sytości spowodowane wypiciem dużej ilości płynu pomaga ograniczyć ilość spożywanego jedzenia. Trzeba jednak pilnować, żeby nie "opijać się" wodą, chcąc w ten sposób absolutnie ograniczyć spożywanie jedzenia. Po pierwsze dzięki samej wodzie organizm nie może poprawnie funkcjonować, ponieważ podtrzebuje również składników odżywczych zawartych w produktach spożywczych.

Po drugie, zbyt duże ilości wody wypijane codziennie mogą okazać się niezdrowe dla organizmu. Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne, ale przyjmowanie wody wymaga odpowiedniej równowagi i wbrew pozorom istnieje możliwość wypicia zbyt dużej ilości płynu. Nadmierne nawodnienie organizmu występuje rzadko, najczęściej wśród sportowców, ale mimo wszystko występuje i może stanowić problem. 

Jak dużo to za dużo?

Pilnowanie ilości pitej wody może być kłopotliwe, ponieważ opinie specjalistów często się zmieniają. W 2004 roku Instytut Medyczny w USA ustalił zasadę 8 szklanek wody dziennie. Specjaliści zgodzili się, że 2,7 litra wody dziennie dla kobiety i 3,7 litra wody dziennie dla mężczyzny to odpowiednia dawka. Zasada dotyczy wody dostarczanej do organizmu z różnych źródeł – zarówno napojów jak i jedzenia. W teorii nie można więc dosłownie wypijać dziennie takiej ilości wody w samych szklankach.

Ilość wody dostarczanej do organizmu z jedzenia różni się w zależności od diet oraz nawyków żywieniowych. I tak na przykład większa ilość spożywanych owoców i warzyw oznacza większą ilość przyjmowanej wody. Naukowcy uważają, że około 20% wody dostarczanej do organizmu pochodzi z jedzenia.

Woda w ciągu dnia

Spożycie wody, tak samo jak dietę, można sobie zaplanować i pilnować poprzez chociażby zapiski w notesie. Jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych ilości płynów wypijanych codziennie, nie tylko w postaci wody w szklance, ale też w postaci kawy lub soków.

Przeciętna osoba nie powinna pić zbyt dużych ilości płynu w ciągu dnia, ponieważ jej organizm tego nie potrzebuje. Częste uzupełnianie płynów potrzebne jest osobom regularnie trenującym i osobom na diecie, które ćwiczą intensywnie. Wysiłek fizyczny oznacza intensywne pocenie się, które powoduje wytracanie wody przez organizm. Wtedy ważne jest żeby uzupełniać wodę i pilnować elektrolitów.

Garść porad

Jeżeli zamierzasz pilnować ilość spożywanej w ciągu dnia wody, w łatwy sposób możesz zaplanować sobie jak do tego podejść. Przede wszystkim, zaraz po przebudzeniu, zanim zjesz coś lub wypijesz cokolwiek innego, wypijaj szklankę wody.

Staraj się pić wodę z butelek lub sportowych bidonów informujących o ilości płynu, żeby wiedzieć, ile litrów wypijasz. W ten sposób będziesz w stanie pilnować łącznej ilości wody wypijanej w ciągu dnia.

Spróbuj rozplanować sobie luźny grafik picia wody, dzięki któremu łatwiej będzie pilnować ile musisz wypić w ciągu dnia, żeby odpowiednio nawodnić organizm. Możesz np. pić dwie szklanki rano, dwie po południu i dwie wieczorem – w ten sposób uregulujesz i rozłożysz uzupełnianie płynu na cały dzień.

Komentarze

Hej,

zastanawiam się czy picie wody po posiłku nie rozciąga nam zbytnio żołądka? Jak sądzicie? Pozdrawiam marta59300

wg mnie nie rozciąga, przecież nie wypijasz na raz litra wody, nie? :) ja kiedyś nie umiałam pić wody - nie smakowała mi zwyczajnie, wolałam smakowe albo gazowane ale nauczyłam się pić wodę z plasterkiem cytryny - jak dla mnie smakuje dużo lepiej ;)) teraz po prostu zalewam wrzątkiem kilka plasterków z cytryny i piję potem przez cały dzień. wychodzi zdrowiej no i taniej niż kupowanie wód w butelkach - smakowych czy zwykłych.

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.