Odchudzanie wymaga ćwiczeń aerobowych i odrobiny anaerobowych

Odchudzanie wymaga ćwiczeń aerobowych i odrobiny anaerobowych

Nie każdy może chcieć bądź móc biegać. Ja biegam prawie codziennie, postanowiłem jednak wytłumaczyć dlaczego sporty takie jak bieganie powodują redukcję tkanki tłuszczowej. Przy okazji wyjaśnię też dlaczego popularne mniemanie, że brzuszki to podstawa przy zrzucaniu kilogramów, jest błędne.

Wyjaśnienie to rozpocznę od wytłumaczenia że bieganie i brzuszki to dwa rodzaje ćwiczeń zupełnie inaczej wpływające na nasz organizm. Jedne zaliczają się do ćwiczeń z grupy aerobowych, inne natomiast do anaerobowych.

Ćwiczenia aerobowe i anaerobowe

Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia aerobowe to takie, przy których mięśnie produkują energię przy wykorzystaniu procesów tlenowych (aerobowych). Ćwiczenia aerobowe możemy scharakteryzować jako długotrwałe jednostajne ćwiczenia, z reguły angażujące duże grupy mięśni. Ćwiczenia aerobowe możemy z reguły wykonywać bez przystanku przez 20 minut, 30 a nawet 60 minut. W trakcie takich ćwiczeń serce pracuje równomiernie, pompując do mięśni bogatą w tlen krew, umożliwiając im tym samym produkcję energii w procesie spalania tlenowego. Po początkowym etapie, w którym mięśnie spalają swoje podręczne źródło energii - glikogen, sięgają one po następne źródło - zmagazynowane w organiźmie tłuszcze. Podczas wysiłku aerobowego spalaniu ulegają właśnie tłuszcze.

Ćwiczenia anaerobowe

Ćwiczenia anaerobowe natomiast, to takie, przy których mięśnie produkują energię w procesach beztlenowych (anaerobowych). Do ćwiczeń tych zaliczymy wszystkie typowe ćwiczenia na rozwój konkretnych mięśni - brzuszki, pompki, podnoszenie ciężarów, ćwiczenia na atlasie - ogólnie wszystkie ćwiczenia mające na celu rozwój mięśni. Podczas ćwiczeń wymagających od danych grup mięśni bardzo dużego wysiłku, krew nie jest wstanie dostarczyć na czas wystarczającej ilości tlenu, aby mięśnie mogły spalać tłuszcze. Podczas ćwiczeń anaerobowych więc spalaniu ulegają cukry zgromadzone w organiźmie. Do ich spalania organizm nie potrzebuje dostaw tlenu. Tłuszcz pozostaje w zasadzie nie tknięty. Ćwiczenia anaerobowe natomiast powodują rozwój mięśni. Nie będę tu wchodził w szczegóły. Warto jednak zapamiętać, że za każdym razem, gdy po ćwiczeniu odczuwamy ból mięśni zwany potocznie zakwasami, nasze mięśnie rozwijają się - rosną.

Wniosek - ćwicz przede wszystkim aerobowo

Wniosek z powyższego wywodu jest prosty - jeżeli chcemy redukować swoją tkankę tłuszczową, musimy ćwiczyć aerobowo! Po początkowym etapie spalani glikogenu - do ok. 20min, organizm rozpocznie spalanie tłuszczy. Tu znajdujemy również odpowiedź na pytanie dlaczego najkrótszą zalecaną długością ćwiczeń w przypadku odchudzania jest 30 min. Jeżeli ćwiczymy krócej nasz organizm nie zdąży nawet zabrać się za spalanie tłuszczu. Najlepiej więc ćwiczyć 30min lub dłużej - im dłużej tym lepiej. Godzina biegu dziennie byłaby idealna przy odchudzaniu (spokojnie spokojnie, ja też nie biegam przez godzinę, przynajmniej na razie :) ).

Ale jakie to są te ćwiczenia aerobowe?

Najprostszą metodą sprawdzenia czy ćwiczenia są aerobowe, czy nie, jest kontrola pulsu i oddechu. Jeżeli podczas ćwiczenia mamy przyśpieszony oddech i przyśpieszony puls ale daleki od maksimum, natomiast nie wpadamy w zadyszkę - ćwiczymy aerobowo. Jeżeli zaczynamy tracić oddech a nasz puls zaczyna zbliżać się do naszych wartości maksymalnych, lub też jeżeli obciążamy wybrane grupy mięśni do ich maksimum, np podnosząc ciężary - ćwiczymy anaerobowo.

Najlepsze aerobowe ćwiczenie to takie, które będziemy mogli wykonywać równomiernie przez 30-40 lub więcej minut przy oddechu przyśpieszonym tak, że gdybyśmy chcieli, moglibyśmy wypowiedzieć kilka zdań bez konieczności przerywania ćwiczenia ani bez wpadania w wielką zadyszkę. Gdybyśmy natomiast podjęli dłuższą wypowiedź, zaczęłoby nam brakować tchu. Taki poziom wysiłku zapewnia, że ćwiczymy w szczycie swoich możliwości aerobowych - dopływ tlenu jest równomierny i wystarczający, natomiast gdy go zakłócimy mówieniem, organizm odrazu zaczyna przechodzić na spalanie beztlenowe.

Powyższy opis uświadamia nam również, że większości czynności takich jak domowe sprzątanie, bądź chodzenie, nie możemy traktować jako czynności pomagających w odchudzaniu. To że wybierzemy schody zamiast windy na pewno jest dobre dla naszego serca i układu krwionośnego, nie pomoże to nam jednak schudnąć. No, chyba że mieszkamy na 120stym piętrze i będziemy wchodzić na nie przez 40 min ;)

Ćwiczenia anaerobowe też są ważne przy odchudzaniu

Nie możemy się dać zwieść jednak i uznać, że ćwiczenia aerobowe wystarczą nam przy odchudzaniu. Nic bardziej mylnego - ćwiczyć musimy również anaerobowo. Przyczyny są dwie:

  1. Gdy się odchudzamy organizm "zjada" mięśnie. Podczas odchudzania, gdy obniżymy przyjmowane kalorie w celu wywołania ujemnego bilansu energetycznyego (pisałem o tym w poście podstawa odchudzania - bilans energetyczny) nasz organizm aby wyrównać zapotrzebowanie spala nie tylko tłuszcz ale także mięśnie. Ok 45% utraty wagi przy odchudzaniu bez ćwiczeń anaerobowych pochodzić więc będzie z utraty mięśni. Aby temu przeciwdziałać, podczas odchudzania należy wykonywać również ćwiczenia anaerobowe, które powodują wzrost masy mięśniowej, lub przynajmniej utrzymanie jej na niezmienionym poziomie.
  2. Mięśnie nawet we śnie spalają kalorie. Nasz organizm do samego potrzymania swojego istnienia potrzebuje energii. Mięśnie są jednymi z tych narządów, które potrzebują dużej ilości energii. Jeden kilogram mięśni, aby podtrzymać swoje istnienie potrzebuje ok. 70-100 kalorii na dobę, podczas gdy 1kg tłuszczu zużywa zaledwie 2-5 kalorii. Wniosek jest prosty - im większe mięśnie, tym większe spalanie kalorii, nawet we śnie. Warto więc rozwijać mięśnie, ponieważ pomogą nam one chudnąć oraz pomogą utrzymać szczupłą sylwetkę. Mając większe mięśnie będziemy mogli jeść ciut więcej i nadal pozostać szczupłymi :) Panom ten pomysł na pewno się podoba, umięśniony brzuch i duże bicepsy to marzenie każdego chłopaka. Kobiety choć mogą być bardziej sceptyczne - nie każda chce mieć "pięknie umięśniony kark". Na miejscu pań nie martwiłbym się jednak. Aby rozwinąć duże mięśnie, kobiety muszą ćwiczyć znacznie intensywniej. W przypadku zwykłych regularnych ćwiczeń, panie odczują raczej pozytywne efekty ćwiczenia anaerobicznego - bardziej wyprostowana sylwetka, płaski brzuch, jędrne uda i pośladki... ehh zaczynam się rozmarzać :) U Pań do wystających mięśni droga jest raczej daleka.

Ćwiczenia anaerobowe warto jest dobrze zaplanować, tak aby obejmowały wszystkie większe grupy mięśni. Ćwicząc każdą grupę raz w tygodniu, powinniśmy osiągać zadowalające efekty. Ale o tym będzie już odrębny post.

Do ćwiczeń więc!!! Aerobowych i anaerobowych...

Pozdrawiam was gorąco,

Krzyś.

Komentarze

Post niczym z wikipedii ;) - klasa :).

Nie zgodzę sie tylko z jedną rzeczą - ze schodami, małe zmiany podczas jednego dnia, w perspektywie roku dają bardzo dużo (oczywiście nie chodzi tylko o chodzenie po schodach, ale o to żeby być po prostu mniej LENIWYM a bardziej AKTYWNYM, więc po zakupy spacerem a nie samochodem )

Ps. Krzyś zimno ale biegam ;) - chyba czas zainwestować w czapeczkę (wiatrówkę już mam :))

Pozdrawiam, Piotr

Wszystko rozbija się o bilans energetyczny. Chodzenie po schodzach, sprzątanie i inne czynności codzienne wpływają na odchudzanie! Nie prawdą jest, że to nic nie daje. Otóż daje, ale tylko wtedy, gdy mamy zbilanowaną energetykę-DIETĘ! Jeżeli świadomie i po obliczeniu przyjmuję ilość kalorii potrzebną do zdrowego funkcjonowania, np. dla drobnej kobiety 1800-1900kcal, to przy codziennym wchodzeniu na 3 piętro po kilka razy, sprzątaniu, za zakupy na piechotę, a nie samochodem, szybki marsz do pracy zamiast autobusu, dodaj do tego jakąś małą przebieżkę lub rekreację i na pewno schudniesz. Nie jest to system odchudzania, ale na pewno działa i wspomaga taki system, jaki jest opisany w artykule. Aktywym być więc warto, bo podczas każdej czynności zużywamy energię. Oczywiście większe mięśnie- łatwiejsze odchudzanie. Jeśli chodzi o kobiety to nie mogą się obawiać jakiś wielkich przyrostów jeśli zaczną chodzić na siłownię, bo regulatorem przyrostów jest w dużej mierze hormon TESTOSTERON, na którego nadmiar kobiety nie narzekają- także nie urosną wielkie, jak nie dostarczą w to miejsce chociażby odpowiedniego podażu białek. Zatem polecam wszelaki ruch (aero+anaero) oraz aktywny dzień i rezygnację z pewnych wygód dla zdrowia. Podaż dla kobiet to Białko: 50g, Węglowodany, nie więcej niż: 270g, Tłuszcze, poniżej 60g. Dbajmy by jedzenie było o niskim IG, a tłuszcze były z rodziny nienasyconych, a będziemy się cieszyć fajną sylwetką.

Krzyś napisz coś o treningu interwałowym.

Pozdrawiam, Piotr

Ps. Motywator - co można zrobić przez pół roku http://www.mensworkoutguide.com/before-after.html

Dzięki, bardzo nam pomogłeś. Idziemy dalej biegać...heh...godzina...męka;/

Tak się zapasłam, że 3 minuty bieu moga mnie wyprawic na tamten świat. zacząć od szybkich marszów??? Chyba zawsze zaczynam za ostro i zapał siada natychmiast. teraz to juz jest desoeracja nie motywacja. Od czego zacząć?

betti, Właśnie specjalnie przygotowuję posty dotyczące rozpoczynania ćwiczenia przez osoby, które nie mają wprawy. Zaglądaj na mojego bloga a w ciągu tygodnia wszystkiego sie dowiesz.

Pozdrawiam serdecznie

super notatka;)

bardzo pomocna notatka! dzięki wielkie!

Tego szukałem i to znalazłem. Bardzo elokwentna notatka i "niezarozumiała" Notatka pisana odpowiednim i mądrym (profesjonalnym) słownictwem zaś szkoda, że nie ma przykładów ćwiczeń przynajmniej podstawowych. Mogłeś bardziej opisać oddychanie beztlenowe i tlenowe (nie jak na biologii rozszerzonej i pomojając wszystkie przenośniki i ATP ale ogólnie)

Jeszcze raz notatka świetna i pomocna.

Witam, Zastanawia mnie tylko jedno -jak mają ćwiczyć aerobowo i tym samym chudnać osoby po poważnych kontuzjach, którym nawet chodzenie sprawia bol..? O schodach czy bieganiu nawet nie wspominam..;]

@ Aga-Ta

Odpowiedź na Twoje pytanie jest trudna. Wszystko zależy od rodzaju kontuzji. W każdym z takich przypadków najlepiej zgłosić się z pytaniem do specjalisty, który upewni się, że ćwicząc nie robimy sobie krzywdy.

Na pewno jest trochę trudniej i ćwiczenie może wymagać większych przygotowań a niektóre sporty mogą być niewskazane. Istnieją jednak inne ćwiczenia aerobowe niż bieganie, na przykład: - kolarstwo (na rowerze i i rowerku stacjonarnym) - wioślarstwo (w kajaku i na siłowni) - prawie w każdej sytuacji jest też basen

W wielu przypadkach właściwie dobrany ruch może mieć pozytywny wpływ rehabilitacyjny po kontuzjach. Naprawdę namawiam Cię do kontaktu z ekspertem.

Uffto mnie uspokoiłeś z tymi mięśniami, bo ostatnio zaczelam wykonywac cwiczenia miesni nog i po jakims czasie zauwazylam ze jak wyprostuje noge to na udach ksztatuja mi sie takie miesnie. Cos w podobie jak to wyglada u pilkarzy!! wiec sie przestraszylam ze jeszcze troche a bede miec tak jak oni haha Ale naszczescie wyprowadziles mnie ztego bledu :) Stronka swietna, Pozdrawiam

ja wlasnie wracam do sportu po 7 miesiacach poczatki mialem trudne, ale teraz jest juz tylko lepiej biegam codziennie gdzies kolo 50 minut,wiecej narazie nie moge no i tez po tym czasi zaczynaja mnie bolec lydki no i ciwcze rowniez anaerobowo na silowni.. no chciaolbym tlyko wieciec czy to cos da, no i nie jem terz nic na kolacje,, znaczy duzo wody pije.. mam nadzieje ze pomoze mi to troche zrzucic kilo..bo od tego siedzenia to brzuszek urosł...pozdrawiam podobnych napalenocow co ja

właśnie tego szukałam!;-)

Mam pytanie! Regularnie chodzę na siłownię. Mam swój indywidualny trening (Na początek 10 minutowe ćwiczenie aerobowe, trening obwodowy – dwa obwody i kończę 30 minutowym ćwiczeniem aerobowym.). Jestem już sporo szczuplejsza ale waga nie zawsze to pokazuje (wskazówka stoi w miejscu). Moja mama twierdzi, że rozwijają mi się mięśnie, które też sporo ważą. Czy ma rację? Boję się, że będę zbyt umięśniona… Proszę o odpowiedz! POZDRAWIAM! :-)

ciekawy artykuł. na poszczególne partie mięśni poświęcam dziennie do 30 minut, drugie 30 zostawiam najczęściej na skakankę-rozumiem że ona może zastąpić bieganie. Pewnie teraz zwiększe czas skakania:)

dzięki za artykuł:)

Tylko jeden błąd zauważyłam, fat burning zone czyli utrzymywanie pulsu na poziomie 70% około jest mitem, im szybciej serce bije, im bardziej się zdyszymy, tym szybciej serce pompuje krew i tym większe jest tempo spalania tłuszczów. Proszę mi wierzyć, ponieważ znam się na tym, o czym piszę. Reszta jak najbardziej w porządku. :) Dobry post. :)

do szejp:

No i widzisz nie mogę się z Tobą zgodzić. Tak jak napisał Krzyś w sowim artykule, puls musi byc w granicach 70% maksymalnego pulsu wysiłkowego właśnie dlatego żebyśmy wymiana gazów w naszym organizmie przebiegała przy maksymalnym wykorzystaniu wdychanego tlenu. Co z tego ze krew będzie szybciej krążyć jak nie będzie wystarczająco nasycona tlenem ? A że tlen jest potrzebny do spalania tłuszczy - to już pisał Krzyś. A swoją drogą - naprawde super strona... Ja swoją walkę ze 130 kg zacząłem 4 miesiące temu od siłowni (program indywidualny 3x tydz. - bardzo podobny do programu Magdaleny - z tym że 3 obwody) Od dziś dokładam bigo/marsz 3 razy w tygodniu. 4 miesiące na siłowni dały efekty w sylwetce (niestety nie w wadze) teraz czas popracować nad zrzucaniem masy. Pozdrawiam

Bardzo się cieszę, że znalazłam Twoją stronkę. Całkiem przypadkowo:)Odchudzanie zaczęłam jakieś 3 lata temu i byłam z tym całkiem sama. Osiągnęłam zamierzony efekt. Teraz dbam o kondycję i utrzymanie wagi. Stosuję zdrową dietę. Uprawiam regularnie sport: 2 x bieganie (ca 30 minut), 3 x aerobic (po 1 h) i 2 x rower (po 1 h). Zgodnie z Twoją zasadą o kontroli pulsu i oddechu (jeżeli podczas ćwiczenia mamy przyśpieszony oddech i przyśpieszony puls ale daleki od maksimum, natomiast nie wpadamy w zadyszkę – ćwiczymy aerobowo) biegając mam takie odczucia przy pulsie 176. Mój puls maksymalny (220 - wiek) to 190. Więc trenuję na poziomie ca 90% maksymalnego pulsu. Czy to jest trening aerobowy, czy już nie? Może przez to, że regularnie ćwiczę moje tętno maksymalne jest wyższe?

Dziękuję za ten artykuł Pozdrawiam serdecznie

bardzo fajny artykuł :)

Dzięki :)

świetny artykuł, mimo że odchudzam się już od dość dawna jakoś dotąd tak naprawdę nie wiedziałam jaki rodzaj ćwiczeń najlepiej wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i już rozumiem czemu zamiast stracić na wadze wyhodowałam sobie większe mięśnie

Witajcie, od paru dni korzystam z tzw marszo-biegów. Teraz wiem, że muszą być dłuższe. Trzymajcie kciuki za mnie. Jestem w miarę szczupły ale od piwska brzuch mi urósł. Jestem już na diecie i wykonuję od paru dni Weidera 6. Pozdrawiam wszystkich

witam wszystkich. Czytam wasze komentarze i ubolewam nad jednym;mianowicie, ze nawet jak sylwetka się poprawia, to waga nie idzie w dół. Dotychczas bywalam na roznych dietach (w tym na kopenhaskiej,po ktorej z 60kg w 2 tygodnie zjechalama do 52)(nie musze mowic, o murowanym efekcie jojo..to bylo rok temu, teraz znowu waze 62 kg,ale tym razem jem okolo 1000 kcal i cwiczę codziennie-biegam po 30 minut. Obliczylam,ze powinnam zjadac okolo 1400 kcal (uwzgledniajacy ujemny bilans). Czy moze byc tak,ze bede jesc te 1000 (czyli sporo mniej, niz moglabym),cwiczyc i nie chudnac? jestem dopiero przy 3 dniu diety i wskazań Krzysia...licze na to,zeby jednak te cyferki drgnęly....to dla kobiet jednak ważne.

Sofijka,

Waga nie jest ważna. Ważna jest ilość tłuszczu. Jeśli sylwetka się poprawia to o to chodzi!

http://www.odchudzamsie.pl/odchudzanie/po-co-sie-odchudzamy-i-co-z-tego-...

dzięki wielkie :) ale wiesz , biegam 4 dzien (5/2,5 x 4, zaczęłam od razu od tego, bo tamto tempo było za wolne) i przez te 4 dni zlecialo ponad kilo. Moze niewiele (moze to tylko woda),ale to tylko 4 dni,najadając się do syta, nie czująć pociagow do żadnych grzeszków.Tak z ciekawości chcialam zobaczyć, czy waga się rusza, mialam wazyc sie co tydzien, ale jednak ku mojemu zdziwieniu schodzi....i to szybciej niż sądzilam. Także nie jest prawdą to,ze podczas biegania mozna przytyc a takowe tutaj opinie widzialam i trochę mnie zaniepokoiły. Chyba,ze ktos ma tak wilczy apetyt po biegu, ktorego nie kontroluje. Masz racje, nie waga jest ważna a poziom tluszczu. Poza tym radzę wszystkim zamienic wagę na ...centymetr...waga naprawdę nie jest współmierna do proporcji sylwetki, jaką będziecie przybierać i jak będzie ona wychodzić na wadze) Chcialam tylko powiedziec, ze Strona Krzysia jest rewelacyjna...!!! Mam wszystko: notatnik, wagę, nakupowane produkty, motywację, duzo snu i ten sport:) Az uwierzyc nie moge, ze odkad zaczelam ten czas,czuje sie taka poukladana, czysta (menatlnie),uporzadkowana. W pracy robię wszystko jak burza...wczoraj mialam potwornie ciężki dzien (2 razy dluzszy niz zwykle+występ publiczny i duużo stresu) a czekala mnie po nim lekcja salsy...wiec w przeddzien nie planowalam (tego jedynego dnia) biegu. Ku mojemu zdziwieniu, po powrocie...wskoczylam w dresy i pobiegalm szybko na plac, na ktorym ćwiczę. Brakowalo mi biegu:)Zauważylam,że Traktuję go jako formę relaksu,odstresowania! Kiedys tę aktywnosc ocenailam jako kare...teraz oczuwam zupelnie inaczej. Jest to odprezenie,sila napędowa i oczyszczenie mysli po ciezkim dniu:) Zachęcam wszytskich do biegu i do stosowania diety wg wskazań Krzysia, a zobaczycie jakie cudowne uczucie Wam bedzie towarzyszyć:):):)(tak na prawde jem wszystko,poza slodyczami, węglowodanami, chcoiaz codziennie jem zupę i tam są też ziemniaki, nie zamierzam z nich rezygnowac w takich ilosciach) poziom serotoniny rośnie uwierzcie bardziej niż po kostkach ...czekolady :)nooo, to ja dziękuję za pomoc,tymczasem wskakuję w dresy i idę biegać! pozdrowienia ciepłe dla Was:)

i dziękuję za artykuł...wiem o wiele więcej. Dopiero teraz go przeczytalam. no...to teraz juz idę na prawdę:):):)

A ja ostatnio duzo trenowalam, mimo tego zostawal mi tluszcz, ktory nie schodzil mimo wyczerpania juz miesni. Znajomy polecil mi l-karnityne direct. I to pomaga. Faktycznie, treningi sa dluzsze, a tluszcz zostaje zamieniany w energie. Takze polecam na oporny tluszcz l-karnityne ;)

Witajcie Ja biegam prawie miesiąc, ale nie mogę się zmusić do rzetelnej diety. Mimo to waga spadła około 1 kg. I mogę potwierdzić, że stopniowo przybywa mi energii i sił witalnych. Dzień bez przebieżki traktuję jako nie w pełni udany. Zaczął mi się już nawet trochę "kaloryfer" na brzuchu odsłaniać. Ale mam jeden problem: nie mogę pozbyć się "gruszki" z dolej partii brzucha, co nieładnie wygląda. Ma ktoś jakieś skuteczne i sprawdzone sposoby, jak się tego mankamentu pozbyć? Pozdrawiam

Grzegorz, biegaj dalej. Tłuszcz z ud i pośladków schodzi najciężej, ale skoro ogólnie chudniesz, to i z tamtąd może się udać.

A L-karnityna? Ja stosuję L-karnitynę Direct, właściwie dopiero zaczęłam, ale dodatkowo ćwiczę i szczerze powiem, że widać już pierwsze efekty :)

Nie stosuje zadnych diet bo jak dla mnie to bez sensu tak sie katowac, juz to przerabialam z efektem jojo, najlepsza dieta to MZ, jem prawie wszystko ale w mniejszych ilosciach, (a wiec zamiast np 300g ziemniakow i kawal kotleta, jem po 100g) unikam jak ognia czarnej herbaty, kawy, cukru i przede wszystkim alkoholu, wcinam algi, ktore dodaja mi duzo energii podejrzewam, ze to dzieki proteinom w nich zawartych, cwicze, spaceruje, od polowy stycznia do dnia dzisiejszego stracilam 5kg. Dodam, ze zrzucam zbedne kilogramy po ciazy co wcale nie jest takie latwe.

madziulina, brawo! :). Ja chcialam powiedziec, ze prawie zupelnie pozbylam sie tego starego tluszczu, o ktorym pisalam. Jescze raz dziekuje za artykul.

Hm.. okej, widze ze piszecie o l-karnitynie, zgadzam się ;) a zastanawia mnie jakie macie zdanie o Therm line 2 ?? zastanawiam się nad kupnem. Chociaz dla wiekszego efektu podobno mozna uzywac tego i tego na raz ;)

Z doświadczenia własnego i tego, co czytałam - publikacje naukowe - odchodzi się od ćwiczeń aerobowych jako spalaczy tłuszczu. Na dłuższą metę są nieskuteczne, organizm się przyzwyczaja, pali mięśnie, a to prowadzi do otłuszczenia organizmu. Ćwiczenia siłowe natomiast zachowują masę mięśniową, przyspieszają metabolizm i są o niebo skuteczniejsze, jeśli chodzi o walkę z tłuszczem.

Witam,

 

stronka super to po pierwsze :-) mam pytanko jaka powinna byc kolejność  ćwiczeń? Dotychczas biegałam, teraz przeszłam na rowerek stacjonarny bo na niego moge zawsze wskoczyć i zaliczyć min 40 min...od jakiegoś czasu wprowadziłam też trening na brzuch, uda, pośladki...tylko nie wiem jak powinnam to robić? Najpierw rower i potem ćwiczenia na mięśnie czy odwrotnie...a może kolejność nie ma większego znaczenia?

z góry dziękuję za odpowiedź

Hej Mona,

Jeśli chcesz ćwiczyć wszystko na raz, to powinnaś zacząć od rozgrzewki, potem ćwiczyć mięśnie (czyli pośladki, brzuch itp.) a aeroby na końcu. W odwrotnej kolejności będzie ciężko bo jak na rowerku spalisz cały cukier to ciężko jest potem ćwiczyć mięśnie.

...Musze sie zabrac do tego biegania,tak je zachwalacie...chociaz niezbyt lubie:}

 

Hej,mam na imie Elzbieta,zalogowalam sie na ta strone ,aby naprawde b. podziekowac za twoj artykul,jestem dopiero na poczatku drogi,ale dzieki tym cennym wskazowkom uniklam bledow juz zaraz na wstepie.Mam 35l i chcialabym zrzucic ok 25kg. W zyciu nie przypuszczalam,ze dam rade jezdzic na elipsie 40min,a jednak...da sie....:)Cwicze juz miesiac i codziennie czuje sie lepiej..,wiem,ze dam rade.Co do mojego treningu to rozlozylam go sobie dwa na jeden,czyli dwa dni cwicze jeden wolny,oprocz elipsy robie ok 120/150scyzorykow i ok 30powt.przy uzyciu takiego kolka z uchwytami na brzuch...narazie tyle,w sumie daje mi to 50,55min cwiczen i jestem zadowolona,ze robie to regularnie.Odezwe sie niebawem i jeszcze raz b.dziekuje.pozdrawiam

Witam,

Mam małe pytanie (zapewne dla większości bardzo głupie). Chcę schudnąć ok 5-7 kg (ważę 59 przy wzroście 164- mam 25 lat) i przy okazji zwalczyć cellulit. Jakie ćwiczenia polecacie i z jaką intensywnością. Jeżeli to pomoże kilka zdań o mnie

Zawsze byłam chuda 47-50kg i trenowałam taekwondo 2-3- razy w tygodniu po 1,5h. od 5 lat (jak wyjechałm na studia) przytyłam do 60kg i tak w zasadzie zostało. pracuję, studiuję i Kocham JEDZENIE do tego mam kontuzję kolana- łękotka.

 

Bardzo proszę o pomoc

No to jak to w koncu jest z tym tetnem?

60-65% - spalanie tluszczu  (gdzies na tym blogu w jednym z artylulow tak pisalo, ale nie moge znalezc )

80% - cardio

czy 70% - spalanie tluszczu (tak jak ktos tu wczesniej napisal w komentarzach)

 

A teraz co z pulapem 65 badz 70 do 80? Czy to jest jeszcze spalanie tluszczu czy juz cardio?

Czy na treningu cardio nie spalamy tluszczu?

Czy znacz to ze trening cardio polega glownie na poprawie kondycji, trenowaniu serca?

Ja sie tyle tego naczytalam, nasluchalam od trenerow, roznych wersji , ze mam tylko metlik w glowie.

Dlamnie maksymalne tetno wychodzi 185 .

Czyli  60 - 65% to miedzy 111 a 120.

70% - 129.

A 80% - 145.

Po konsultacji z trenerami 2 miesiace temu , kazali mi cwiczyc na tetni ok 140. Ale ja od ponad miesiaca stoje w miejscu. Kondycje mam bdb, a na tetnie ponizej 120 wg opisie w tym artykule to owszem poce sie ale moge rozmawiac bez problemu.

Gdzie konkretnie jest ta strefa fat burn?

Bo chce jak najbardziej efektywnie pracowac nad odtluszczeniem organizmu!!

Podbijam jeszcze raz moje poprzednie pytanie .

Delilah chętnie bym pomogła, ale nie mam zielonego pojęcia..  :D ja zakładam adidaski, czapkę na głowę i przed siebie ;) nie zawracam sobie głowy żadnymi pomiarami.. biegnę...

Pozdrawiam, Chocolate

Ważne, żeby w ogóle się ruszać! Prubować różnych rzeczy by się nie znudzić. Ciekawy artykół. Ja ćwiczę w szybkim tępie z płyt cd. Wychodzi na to, że aerobowo, ale lubię zakwasy. Pupa unosi się od mięśni, postawa prostuje od ćwiczenia pleców i brzucha... Wytważają się hormony szczęścia i przy tlenowych i beztlenowych ćwiczeniach. To najważniejsze. Wyłączam kompa i idę spróbować pobiegać z opaską antykontuzjową:)

DOCENIAM TO CO JUŻ OSIĄGNĘŁAM!!!

Czy takie ćwiczenia w pigułce jak proponują niektórzyy trenerzy na np youtube są dobre? Chodzi mi o 45-50 minutowe ćwiczenia gdzie na początku jest rozgrzewka potem trochę ćwiczeń aerobowych plus ćwiczenia na mięśnie brzucha, nóg, posladków i na koniec rozciąganie. Czy lepiej np. 3-4 razy w tyg aerobik i 2 razy same ćwiczenia anaerobowe?

https://uploads.disquscdn.com/images/1929b9998fe96fd080e2b71488da4f2793d...

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!
Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie?
Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką?
Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić?
Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja.
Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko!
Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
I zmień się nie do poznania nawet w ciągu jednego miesiąca!
Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało!
Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś?
Nie wiesz jak zacząć?
Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie !
www.igortreneronline.pl
I odchudzanie staje się proste jak nigdy dotąd.

Zadbaj o swój brzuch chcesz spalić tłuszcz
              nie czekaj wejdź  na  www.igortreneronline.pl
                    i zacznij chudnąć zrób z siebie
           dzikego seksownego Mena Skorzystaj z Pakietu
                dzikiego i czuj się prawdziwym mężczyzną
                    z wspaniałą sylwetkę i gracją
                          to najskuteczniejsza
                       metoda  aby  zgubić brzuch

Z CAŁEGO SERCA polecam Mgr Igora Mieńkowskiego.

Genialny trener, naprawdę. Przez wiele lat walczyłam z nadwagą i błędnie myślałam, że sama sobie poradzę. W końcu, po kolejnej nieudanej próbie, znajomi polecili mi Igora i szczerze mówiąc, na początku byłam sceptycznie nastawiona. Jednak już po kilku miesiącach nie tylko zrzuciłam zbędne kilogramy, ale widzę już ładny zarys mięśni (także na brzuchu, na którym nie tak dawno były same fałdy tłuszczu).
Zajął się nie tylko moim treningiem, ale też indywidualnie dobrał mi dietę i suplementację, a to wszystko za niewielką cenę. Więcej wydawałam na przypadkowe suplementy znajdowane w internecie (podobno skuteczne), po których moja waga nawet nie drgnęła, więc w sumie wyszłam na plus :)
Dodam jeszcze, że jest to osoba, która nie obiecuje cudów typu zrzucenie 20 kg w kilka dni, ale która w pełni profesjonalnie i z szacunkiem podejdzie do klienta. W dodatku wszystko (trening, dietę, suplementy) dobierze indywidualnie, udzieli cennych rad i wskazówek.

Jeśli jesteś zainteresowany albo wciąż masz wątpliwości, wszystkie informacje znajdziesz na jego stronie internetowej :)

Adres jego strony to www.igortreneronline.pl

 

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.