Nieskuteczne ODCHUDZANIE, czyli dlaczego nie mogę schudnąć?
Autor
Jestem bliska załamania, gdyż walczę ze wszystkich sił, a rezultat jest żaden. Mam 26 lat, ważę 78 kg i mam 170 cm wzrostu. Dwa lata temu urodziłam dziecko. Po ciąży ładnie zrzuciłam zbędne kilogramy, a potem nawet nie wiem, kiedy przybyło mi ich 18. Jestem gruba, zwłaszcza w okolicach brzucha. Od wspomnianego miesiąca uprawiam marszobieg (5 km dziennie), ćwiczę mięśnie brzucha, wprowadziłam godzinną jazdę rowerem. Niestety ze względu na dziecko nie mogę chodzić na siłownię czy aerobik.
Mój przykładowy jadłospis wygląda następująco: śniadanie: dwie kromki chleba razowego z pomidorem lub serem żółtym, ewentualnie z wędlinką. Drugie śniadanie: albo owsianka, albo jogurt, albo 2 jabłka. Obiad: kasza gryczana z mięsem albo makaron z warzywami, albo zupa, albo ryba z surówką. Podwieczorek: owoc. Kolacja: sałatka z pomidorów albo serek wiejski. Ostatni posiłek jem 3 godz. przed snem. Piję litry wody niegazowanej, nie podjadam, nie jem słodyczy. Nie schudłam ani 0,5 kg! A kiedyś zajadałam się słodyczami, jadłam ciągle i wszystko. Tarczycę mam zdrową, badałam. Co ja robię nie tak, aż chce mi się ryczeć, tak się staram i kompletnie nic to nie daje. Ja wiem, że potrzeba czasu, ale żeby waga nie ruszyła się nawet o 0,5 kg? Jestem naprawdę załamana. Proszę o pomoc. majka_sul
Odpowiedź dietetyka: Pani BMI wynosi 27 kg/mkw, mieści się to w przedziale nadwagi. Dieta odchudzająca jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana. Bardzo dobrze, że podjęła się Pani tego wyzwania. Z pewnością redukcja masy ciała będzie miała odzwierciedlenie nie tylko w poprawie wyglądu sylwetki, ale także polepszeniu jakości życia i zdrowia. Wracając do problemu - trudno jest na odległość i bez wywiadu określić przyczyny niepowodzeń. Może ich być, co najmniej kilka. Pozwoliłam sobie je wypunktować:
1. Wpływ wysiłku fizycznego na redukcję masy ciała.
Bardzo dużo Pani ćwiczy, jest to korzystne dla Pani zdrowia i sylwetki. W takim wypadku pamiętać jednak należy o jednej bardzo ważnej sprawie: mięśnie są cięższe niż taka sama objętość tkanki tłuszczowej. Dlatego właśnie nawet, jeżeli tkanka tłuszczowa ulegnie stopniowemu spalaniu, jednocześnie zbuduje się tkanka mięśniowa, co może nie dać efektów na wadze. Widoczny będzie natomiast spadek obwodów - sylwetka staje się szczuplejsza.
2. Za mało energii.
Nie znam ilości spożywanych przez Panią posiłków, być może dania są zbyt mało kaloryczne. W takim wypadku organizm każdą dostarczoną dawkę energii magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej na wypadek kolejnych niedoborów. Ze względu na Pani wysoką aktywność fizyczną odchudzanie powinna Pani rozpocząć od ok. 1700 kcal.
3. Nieodpowiednie przygotowanie posiłków.
Nie określiła Pani sposobu przyrządzania posiłków. Warto całkowicie wyeliminować smażenie. Nawet najzdrowszy produkt można zamienić na danie wysokokaloryczne smażąc go w dużej ilości tłuszczu. Najlepiej będzie, jeżeli wszystkie posiłki będzie Pani przygotowywała gotując na parze, w wodzie, dusząc, piekąc w folii lub w rękawie.
4. Nieprawidłowy bilans diety.
Proszę mieć na uwadze, że dieta to nie tylko liczenie kalorii. Posiłki muszą być również odpowiednio zbilansowane pod względem wszystkich składników, co zapewni nie tylko niezakłócone funkcjonowanie całego organizmu, ale także prawidłowe przeprowadzenie procesu odchudzania. Najłatwiej będzie, jeżeli podczas komponowania posiłków posłuży się Pani zasadami przedstawionymi na piramidzie żywieniowej.
Do menu należy wprowadzać kolejno:
- Produkty zbożowe pełnoziarniste do większości posiłków,
- warzywa do każdego posiłku,
- owoce: 2-3 razy dziennie,
- ryby, drób, jaja do dwóch razy dziennie,
- produkty mleczne (mleko, kefiry, jogurty, maślanki, sery) - 1-2 razy na dzień.
Należy również pamiętać, aby w posiłkach znalazły się oleje roślinne oraz orzechy i nasiona.
Kłopoty zdrowotne.
Pisze Pani, że nie ma Pani problemów z chorobami tarczycy. Jeśli jednak dieta i wysiłek fizyczny nie będą przynosiły efektów konieczne będzie odwiedzenie lekarza. Istnieje, bowiem szereg chorób, które mogą wpłynąć na problemy z redukcją masy ciała, chociażby zespół policystycznych jajników. Wpływ mogą mieć również przyjmowane leki, a zwłaszcza źle dobrane tabletki antykoncepcyjne.
Potrzeba czasu.
Najważniejsza sprawa, to dać organizmowi troszkę czasu. Każdy z nas jest inny i każdy inaczej reaguje na zmiany. Sama Pani zapewne, na co dzień widzi osoby, które chudną błyskawicznie oraz takie, które muszą poświecić na to zdecydowanie więcej czasu.
Bardzo proszę o cierpliwość, jestem przekonana, że po wprowadzeniu powyższych rad, masa ciała zacznie się zmniejszać.
Życzę powodzenia!
Dodaj komentarz
Main menu
Najważniejsze artykuły
- Jak zacząć odchudzanie cz1 - nastawienie
- Jak zacząć odchudzanie cz2 - planowanie
- Jak zacząć odchudzanie cz3 - przygotowania
- Jak zacząć odchudzanie cz4 - jak wytrzymać na diecie
- Bilans energetyczny - główna zasada odchudzania
- Picie wody podczas odchudzania
- Ćwiczenia są niezbędne podczas odchudzania
- Biegam aby schudnąć
- Jak zacząć bieganie - stuprocentowa metoda na sukces
- Odchudzanie wymaga ćwiczeń aerobowych i anaerobowych
- Dlaczego notatnik pomaga w odchudzaniu
- Oto dlaczego trzeba jeść często i mało
- Sen jest niezbędny podczas odchudzania
- Co zrobić gdy dałeś plamę w odchudzaniu
- 100 powodów żeby schudnąć
Komentarze