Skoncentruj się na swoim zdrowiu i samopoczuciu

Skoncentruj się na swoim zdrowiu i samopoczuciu

Nowe badanie opublikowane w styczniowym wydaniu magazynu Nutrition Journal sugeruje, że utrata wagi wcale nie musi oznaczać polepszenia stanu zdrowia.

Inne podejście do tematu

Dietetyczki Linda Bacon i Lucy Aphramor namawiają w swoim artykule, żeby przestać zwracać uwagę na samo gubienie kilogramów. Zamiast tego nakłaniają do dbania o zdrowie i zdrowy tryb życia niezależnie od wagi. Zgromadzone przez autorki różne badania, które objęły łącznie 350 tysięcy osób, sugerują, że nadwaga i otyłość nie są aż tak niebezpieczne, jak mogłyby się zdawać - chociaż nie można się do końca z nimi zgodzić, ale o tym za chwilę. Autorki namawiają do zaprzestania prób zrzucenia kilogramów za wszelką cenę i skupienia się na zdrowym odżywianiu oraz aktywności ruchowej, niezależnie od wagi.

„Przez dziesiątki lat skupiano się na poprawianiu zdrowia i jakości życia poprzez chudnięcie. Rezultatem takiego podejścia jest niezadowolenie wielu ludzi z samych siebie i niepowodzenia w osiąganiu odpowiednich rezultatów zdrowotnych. Wiele odchudzających osób nie radzi sobie z pilnowaniem utraty wagi i w wyniku tego często są w gorszym stanie zdrowia lub mają nawet większą wagę po skończeniu odchudzania niż przed jego rozpoczęciem" - mówi Linda Bacon.

Bacon i Aphramor namawiają do:

  • Skupienia się na dobrym samopoczuciu każdego, niezależnie od jego wagi.
  • Skupienia się na częstym sprawdzaniu stanu zdrowia (m.in. ciśnienia krwi).
  • Dbania o dobrą samoocenę i zakceptowanie siebie, a nie tylko skupiania na chudnięciu.

Wnioski

Jeżeli masz nadwagę (a więc BMI powyżej 25), skoncentruj się na ulepszeniu swojego zdrowia i samopoczucia, a nie na cyfrach na wadze. Wiele odchudzających się osób nabiera złych nawyków, takich jak jedzenie tylko kilku produktów spożywczych lub opuszczanie posiłków, a takie podejście może okazać się bardzo szkodliwe - mówią dietetyczki.

Zalecenie Bacon i Aphramor nie różnią się zbytnio od zaleceń wielu znawców tematu, którzy stawiają nacisk na zdrowe odżywianie się i aktywność fizyczną. Jednak Bacon i Aphramor mówią też o innej ważnej rzeczy – zaakceptowaniu siebie.

Uważam, że obie panie mają wiele racji, jednak nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że otyłość nie jest tak szkodliwa, jak mogłoby się wydawać. Z całą resztą jednak zgadzam się kompletnie - podejście do odchudzania musi być rozsądne, nie można popadać w skrajności. Bacon i Aphramor w żadnym wypadku nie chodzi też o porzucenie prób odchudzania się i dbania o własne zdrowie w myśl zasady „kocham siebie taką / takim jakim jestem”. Chodzi o to, że dbając przede wszystkim o swoje zdrowie (zażywając odpowiedniej ilości ruchu i odżywiając się odpowiednio, zamiast popadając w skrajne, wykańczające diety), zadbamy również o swoje samopoczucie psychiczne – będąc zdrowym i zadowolonym z życia, łatwiej można być również zadowolonym z siebie, a co za tym idzie, czuć się dobrze mimo pewnych niepowodzeń lub niedoskonałości - jednocześnie nieustannie dążąc do upragnionego celu. 

Komentarze

Dobrze mówią! Dać im wódki! ;-)

Moim podstawowym celem było obniżenia ciśnienia tętniczego, a spadek wagi przyszedł jakby przy okazji. O wiele częściej sprawdzam ciśnienie krwi niż się waże (robię to praktycznie tylko raz na m-c). Dziś moje ciśnienie jest już dobre (jest też potwierdzenie tego w tych badaniach! Jest tam napisane, że częściowe pozbycie się nadwyżki wagi przynosi takie same korzyści zdrowotne jak zrzucenie całego balastu) i w gruncie rzeczy mógłbym już skończyć.

Te 10 kg, które jeszcze mi zostało wróc... 8 kg :-), które chce jeszcze zrzucić to wyłącznie dla poprawienia swojego wyglądu więc zupełnie spoza zdrowotnych powodów (pewnie z 95% znajduje się w okolicach brzucha).

Slawio na swoim blogu przypomniał ostatnio jak destrukcyjne są cukry. Niestety, w wyniku tego, że podchwycono badania tych naukowców, którzy błędnie za całe zło obarczyli tłuszcze... tworzono źle skonstruowane diety, mit, że niemal każde mięso przez nas jedzone to zło, itd.... to mamy to co mamy. Teraz nie można iść w drugą skrajność i eliminować całkowicie węglowodany. Wszystko musi być odpowiednio zbilansowane. A jeżeli ktoś mówi inaczej to albo jest ignorantem, albo chce na nas zarobić! Nie możemy się im dać! :-)))

Jedna rzecz zwróciła moją uwagę w tych badaniach: jak bardzo destrukcyjne zdrowotnie dla organizmu są skoki wagi. Tak się dziwnie składa, że większość otyłych to ofiary diet. Co z tego, że schudli skoro wszystko im wróciło i to jeszcze z nawiązką, a czym więcej podejmowali prób tym nawiązka była większa, a międzyczasie skoki wagi raz w jedną raz w drugą stronę siały swoje zdrowotne spustoszenie. Jak takim ofiarom diet zrobiono badania to wyszło im, że ta ilość tłuszczu jest taka zabójcza, zupełnie pomijając przyczyny jakie do tego doprowadziły (a jeżeli już to naprostsze wytłumaczenie: jesteście świniami, które się obżerają).

No jestem ja jestem swinka:) prawda jest tez niestety taka ze po rygorystycznej diecie zazwyczaj występuje " jojo" bo nagle zwiększamy ilosć jedzenia. Najpierw zasuszamy żoładek, a potem znowu rozpychamy. Ja w chwili obecnej nie akceptuje siebie, gdybym akceptowała pewnie bym się nie odchudzała...Wszystko siedzi w głowie chciałabym mieć tam odpowiednio poukładane;) dlatego teraz robię tam porządki i wspomagam się tą stroną ;)

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie?

Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką?

Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić?

Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja.

Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko!

Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

I zmień się nie do poznania nawet w ciągu jednego tygodnia!

Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało!

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

 

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.