Dania przenośne

Dania przenośne

Co jeść w pracy?

Prawdopodobnie wielu z nas zastanawiało się co zjeść w pracy. Często wybieramy kanapki, ponieważ najszybciej się je przygotowuje. Zachęcam jednak do wcześniejszego przygotowywania w domu różnorodnych i lekkich posiłków.

Musimy pamiętać, jak ważne jest regularne spożywanie posiłków. Najlepiej, aby przerwy pomiędzy posiłkami nie były dłuższe niż 3 lub 4 godziny. Podczas pracy nie możemy także zapominać o spożyciu drugiego śniadania, lunchu czy innego posiłku. Dodatkowo ważne jest, żeby spożywane posiłki były lekkie, nie zapychały naszego żołądka. Regularne odżywianie się w ciągu dnia i łatwostrawny charakter jedzenia zapewnią większą efektywność umysłową podczas pracy i sprawniejsze funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Bez wzdęć, bólów brzucha i z mniejszą tendencją do tycia.

Wielu osobom brakuje pomysłów na smaczny posiłek w pracy. Niektórym wydaje się, że gdy w miejscu pracy nie ma mikrofalówki przygotowanie smacznego posiłku jest niemożliwe.  Jest wiele możliwości przyrządzenia dobrego jedzenia, które należy przygotować wcześniej, a do pracy zabrać w specjalnym pojemniku. Mamy do wyboru pojemniki z pokrywką, termosy na zupę czy drugie danie, termosy i kubki termiczne na kawę czy herbatę (także z uchwytem) oraz bidony robiące obecnie furorę w USA ;) Wszystkie dostępne są w różnych kolorach i różnych wzorach. Znajdzie więc coś dla siebie osoba lubiąca gadżety i taka, która nie przywiązuje do tego wagi.

Co zjeść?

Tak jak już pisałam, jedzenie powinno być chude i lekkie.

Rodzaj posiłku zależy od pory dnia, w której będziemy go spożywać. Na drugie śniadanie mogą to być więc kanapki, na lunch sałatka, na obiad duszona ryba. To od nas zależy jak rozplanujemy jadłospis. Poniżej przedstawię niektóre sprawdzone pomysły.

  • Kanapki – zachęcam tutaj do różnorodności, jako dodatki możemy użyć chude produkty białkowe: wędliny, polędwica łososiowa, ser twarogowy, serki kanapkowe, ser typu cottage-cheese, jajka, tuńczyk. Pieczywo najlepiej pełnoziarniste, razowe. Nie jedzmy samej kanapki, możemy przecież zabrać ze sobą pokrojonego pomidora, paprykę, rzodkiewkę, ogórka i wiele innych warzyw lub owoców (np. jabłko). Taka odżywcza kanapka i warzywa lub owoc dodadzą nam energii i sprawności umysłowej.
  • Sałatki – w tym przypadku jest tyle możliwości ile przepisów na sałatki. Kilka przepisów opisałam już w artykule Sałatki. Lżejsze sałatki (np. sałatka grecka) można zjeść z odrobiną pieczywa pełnoziarnistego - nasyci nas to na trochę dłużej. Jeżeli taka sałatka ma zastąpić nam obiad, możemy przygotować taką, której podstawowym składnikiem są ziemniaki, ryż (najlepiej brązowy) czy makaron (najlepiej razowy). Pamiętajmy tylko żeby taka porcja nie była zbyt obfita aby uniknąć ospałości. Jeżeli w przepisie pojawia się majonez, zachęcam do zastąpienia go zwykłym jogurtem naturalnym lub jogurtem greckim. Dobrym dodatkiem do sałatek będą chude produkty białkowe, np. grillowany kurczak lub tuńczyk. Jeżeli nie chcemy robić sałatki możemy zjeść po prostu pomidora lub inne warzywo z oliwą i ziołami, do tego można dodać trochę mozzarelli.
  • Sałatki owocowe – pamiętajmy w tym przypadku, że owoce są często bardziej kaloryczne niż warzywa i zawierają więcej cukru, dlatego też nie powinno się jeść ich w nadmiarze. Możemy też przygotować sobie jabłko pieczone i zjeść z odrobiną dżemu domowej roboty.
  • Nabiał – gdy poczujemy głód możemy zjeść jogurt (naturalny, owocowy, ze zbożami) lub jakiś serek, np. homogenizowany lub cottage-cheese. Możemy także przygotować w domu twarożek z chudego sera z ziołami lub jakimiś warzywami, np. rzodkiewką.
  • Dodatki do przegryzania – mogą to być standardowe owoce, pomidorki koktajlowe, seler naciowy, inne warzywa pokrojone w słupki, które możemy maczać w dipie zrobionym na bazie jogurtu. Gdy pojawia się silna ochota na coś słodkiego, najlepiej zaspokoić to suszonymi owocami lub batonikiem muesli, co doda nam na długo energii.
  • Dania – gdy zaopatrzymy się w termosy obiadowe (na zupy lub drugie dania) możemy zabierać do pracy każdy obiad, na który mamy ochotę. Najlepiej jednak aby było to coś lekkiego, niesmażonego. Doskonale sprawdzą się ryby, mięso grillowane lub pieczone w folii. Pamiętajmy o dodatku warzyw do drugiego dania.
  • Napoje – w ciągu dnia najlepiej pić wodę i zieloną herbatę. Najlepiej zrezygnować ze wszystkich słodzonych napojów gazowanych. Dla urozmaicenia możemy przygotować i zabrać do pracy koktajl mleczno-owocowy. Na drogę możemy zabrać herbatę lub kawę w poręcznym kubku termicznym.

Komentarze

Artykuł jest rewelacyjny, bez żadnych wymyślnych potraw, prosto i na temat, sama przerobiła kilka takich pomysłów na uczelni i sprawdziły się rewelacyjnie! :)

Mam jedno pytanie, a nawet bardziej prośbę, czy może powstać artykuł( a może już taki jest a się nie dogrzebałam) na temat jak odmawiać posiłków, przekąsek, słodyczy osobą, które nas częstują...np, będąc u rodziny na jakimś przyjęciu, albo spędzając czas u nich w domu, oglądając filmy, od razu zaznaczam, że nie ma możliwości opuszczenia lokalu :) Byłabym wdzięczna za pomoc, pozdrawiam!

Na przekąski lubię wpadać do restauracji Green Patio przy Nowogrodzkiej w Warszawie. Jest tam coś takiego jak PIADA. Taki placek pszenny z dodatkami. Nie jest to kaloryczne, a naprawdę dobre. Poza tym polecam akcję restauracji, która zorganizowała bezpłatne konsultacje z dietetykiem. Konsultacje odbywają się w każdą środę w restauracji Green Patio przy Nowogrodzkiej w warszawie.

Tuńczyka bym raczej do pracy nie polecała ;) :D ...a szkoda!:)

Czasami zdarza mi sie zjesc w pracy tunczyka z warzywami, takiego w puszce za 4 zl. Nie pamietam firmy, ale jest bardzo smaczny, a warzywa przeważają zapachowo, wiec nikomu dookola nie przeszkadza zapach cool

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.