Intensywność ćwiczeń podczas odchudzania

Intensywność ćwiczeń podczas odchudzania

Do napisania tego posta zainspirowała mnie rozmowa na forum. Potraktujcie tego posta jako rozszerzenie artykułu wcześniej już opublikowanego na blogu („Odchudzanie wymaga ćwiczeń aerobowych i anaerobowych”).

VO2max, czyli jak intensywnie ćwiczyć

VO2max, inaczej pułap tlenowy, jest to wskaźnik oceniający wydolność fizyczną, poprzez zmierzenie maksymalnej wartości poboru tlenu. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, np. na stronach: Wikipedia lub, Kolarstwo Szczyrk.

Organizm potrzebuje dużych ilości tlenu aby doprowadzić do spalania tłuszczów.

Wg wskaźnika VO2max:

  • Ćwiczenia wykonywane poniżej wartości 50% powodują właśnie spalanie głównie tłuszczów. Możliwe jest to w przypadku niskiej intensywności treningu.
  • Ćwicząc umiarkowanie intensywnie (50-70% VO2max) ok. połowy zapotrzebowania na energię, która jest wykorzystywana podczas treningu pochodzi z tłuszczów i reszta z węglowodanów (glikogen).
  • Natomiast gdy wykonujemy intensywny trening, możemy ćwiczyć codziennie i nie zauważyć efektów bo im wyższa wartość wskaźnika, spalamy coraz większą ilość węglowodanów a coraz mniejszą tłuszczów. Czyli im trudniej nam oddychać tym mniej tkanki tłuszczowej spalimy.

Oczywiście jest tak, że im większa intensywność ćwiczeń, tym więcej kalorii spalamy. Jednak zmniejsza się wtedy procent pochodzący z tłuszczów. Szybciej dochodzi też do spalania mięśni poprzez zużycie glikogenu mięśniowego.

Jak więc ćwiczyć..

Tak jak Maciej opisał we wcześniej cytowanym artykule, ważne jest aby podczas ćwiczeń oraz stosowania diety odchudzającej nie dochodziło do spalania mięśni. Co następuje wówczas, gdy stosujemy np. dietę ubogą w węglowodany lub ze znacznie obniżoną kalorycznością, a także gdy zastosowany został niewłaściwy trening.

Musimy więc zadbać, aby masa mięśniowa została utrzymywana na stałym poziomie lub nawet lekko (jak ktoś woli bardziej) rozbudowana. Zapewni to lepsze spalanie kalorii, także po treningu. Możemy w tym celu zastosować program składający się z ćwiczeń siłowych (budujących mięśnie) oraz ćwiczeń tlenowych.

Idealnym planem byłoby stosować je na przemian:

  • 3 razy w tygodniu (np. poniedziałek, środa, piątek) wykonujmy ćwiczenia tlenowe, trwające minimum 30 a najlepiej 45-60 minut. Może to być np. pływanie, bieganie, szybkie chodzenie lub jazda na rowerze. Podczas takiego treningu należy zmieniać intensywność jego wykonywania. Konieczne jest rozpoczęcie treningu od rozgrzewki. Przez kolejne kilka minut należy stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń, aż do osiągnięcia wysokiego poziomu intensywności. Następnie należy starać się utrzymać takie tempo przez minutę i ponownie zmniejszyć do umiarkowanego. Dobrze jest powtórzyć taką serię 4 razy. Na zakończenie powinno się stopniowo zmniejszać intensywność.
  • 3 razy w tygodniu ćwiczenia siłowe (np. wtorek, czwartek, sobota), trwające ok. 40minut. Takie ćwiczenia na masę mięśniową charakteryzują się wysoką intensywnością.

Zaleca się ćwiczyć na zmianę, jednego dnia górne partie mięśni, drugiego dnia – dolne, itd. Na każdą grupę mięśni warto wykonać jedno lub dwa ćwiczenia.

Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane starannie, nie zapominając o prawidłowym oddychaniu!

Gdy nie mogę ćwiczyć codziennie...

W przypadku, gdy nie mamy możliwości ćwiczyć codziennie lub chcemy wykonywać tylko ćwiczenia tlenowe, pamiętajmy aby ćwiczyć średnio intensywnie, przez ok. 1-1,5h. Możemy pływać lub szybciej maszerować, ale bez większej zadyszki. Uwzględniajcie przerwy w trakcie takiego treningu, co również wpłynie na spalanie tłuszczu.

Komentarze

Niby to wszystko wiem, ale świetnie to zsumowałaś.

Jeżeli coś mnie szczególnie ciekawi to ostatnia rzecz: przerwy w trakcie 1,5h treningu. Jak długie to mają być przerwy i po co one? A także... jeżeli ćwiczeniem jest szybki chód to czy zwolnienie tempa do spacerowego (czy jak kto woli randkowego ;-)) jest wystarczające by nazwać to przerwą?

Pozdrawiam.

oj to cos dla mnie dziękuje Martynko :)

Dobrze, że rzuciłaś na tę sprawę światło. W końcu najbardziej nas interesuje pozbycie się tłuszczu ;) Może wiesz coś o ćwiczeniach, które skutecznie redukują tkankę tłuszczową na poszczególnych partiach ciała (brzuch, biodra, uda etc.). Byłabym wdzięczna za taki konkretny artykuł. Pozdrawiam Em

Ja rownież czekam na artykul z ćwiczeniami ;))

Em.patia, radzę przeczytać notkę, do której właśnie ta nawiązuje ;] O ile mi wiadomo, nie zredukujesz tkanki tłuszczowej w jakichś wybranych miejscach, musisz po prostu wziąć się za aeroby, co spali tłuszcz równomiernie.

Dołączam do pytania Jana. Bo zawsze myślałam, że najlepiej biec bez przerwy, jednym tempem, że wtedy po tych całych 20 min. (po posiłku 40) spalamy tłuszcz i jeśli przerwiemy, będziemy musieli ten proces odnowić ;) Coś w tym stylu :D

Jan, najlepiej tak jak piszesz po prostu zmniejszać intensywność treningu - czyli sprint i trucht - co daje największe efekty w przypadku spalania tkanki tłuszczowej. Intensywny trening interwałowy może też trwać krócej niż te 1,5h.

Co do ćwiczeń na wybrane partie ciała.. oczywiście podawane są często różne zestawy ćwiczeń, jednak najlepiej wykonywać np. trening interwałowy czy po prostu trening aerobowy i wzbogacić go w ćwiczenia na dane partie ciała...tak jak opisane w artykule - 3 dni trening aerobowy i 3 dni ćwiczenia siłowe (w tym właśnie na brzuch, uda, pośladki, itd..) Istnieje też możliwość (w niektórych fitnesach) wykonywania ćwiczeń na specjalnym sprzęcie, np. body space, gdzie zazwyczaj od pasa w dół biegniemy lub ćwiczymy na stepie w próżni, co przynosi lepsze efekty co do spalania tkanki tłuszczowej.

Pozdrawiam

Fany artykuł ja od siebie znalazłam, link z ćwiczeniami na wszystkie partie ciała http://kondycja.info/page.php?id=cwiczenia

Witam,

do jakich ćwiczeń mogę zaliczyć tenis? Czy jest to ćwiczenie aerobowe, czy jakieś inne? Ciężko mi jednoznacznie sklasyfikować, bo przecież w tenisie robi się dużą ilość szybkich sprintów, a nie długie przebieżki. Proszę o pomoc :)

Pozdrówki:)

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.