Zdrowe śniadanie

Zdrowe śniadanie

Jeżeli zależy Wam na tym, żeby odżywiać się zdrowo, powinno zależeć Wam na tym, żeby codziennie zjadać zdrowe śniadanie – najważniejszy posiłek dnia. Kilka łyżek słodzonych płatków śniadaniowych polanych mlekiem lub dwa duże łyki kawy przed wyjściem odpadają.

Osobom zapracowanym, mającym mało czasu przed wyjściem, ciężko jest zachować konsekwencję jedzenia zdrowych, odpowiednio przygotowanych śniadań, zwłaszcza że dużo osób nie jest w ogóle przyzwyczajone do ich jedzenia, ale... nie jest niemożliwe żeby podejście do śniadania zmienić.

Zdrowe podejście

Jakikolwiek posiłek przed rozpoczęciem dnia jest lepszy od żadnego, jednak to co zjadamy na śniadanie naprawdę może wpłynąć na to jak będziemy się czuć przez resztę dnia.

Filmy i telewizja przyzwyczaiły nas do śniadania w postaci płatków śniadaniowych, ewentualnie jajecznicy z tostami. Nie znaczy to oczywiście, że śniadania w każdym domu wyglądają właśnie w ten sposób, ale na pewno nie są posiłkami planowanymi i pieczołowicie przygotowywanymi – nie zrozumcie mnie źle, nie namawiam Was do przygotowywania porannego posiłku z namaszczeniem godnym wigilijnego stołu... chciałbym tylko zwrócić uwagę na rzeczy, których powinno się pilnować, żeby śniadanie było zdrowym posiłkiem.

Owoce i warzywa

Na co dzień zjadamy za mało owoców i warzyw, których tak bardzo potrzebuje nasz organizm. Tym bardziej w trakcie śniadania rzadko o nich myślimy. Śniadanie jest świetną okazją do tego, żeby zaserwować sobie sporą dawkę składników odżywczych ukrytych w owocach i warzywach.

Oto kilka szybkich pomysłów, jak do porannego posiłku je dodać:

  • Do kanapek lub tostów dorzuć połówkę grejpfruta, pomarańczy albo jabłka. Możesz ją zjeść czekając aż woda się zagotuje lub pokroić w plasterki i położyć na kanapkę – to bardzo dobra metoda urozmaicenia posiłku.

  • Dodaj jagody, truskawki lub inne owoce do swoich płatków śniadaniowych – różne owoce pozwolą Ci uniknąć rutyny smaku.

  • Jeżeli lubisz jeść omlet na śniadanie, dodaj do niego garść warzyw, dzięki którym nadasz mu nowego smaku.

  • Kiedy pod ręką nie masz owoców, możesz sięgnąć po szklankę soku owocowego, np. pomarańczowego - duża dawka witamin pomoże Ci zdrowo zacząć dzień.

Płatki śniadaniowe

Zdecydowana większość kolorowych, atrakcyjnych opakowań z płatkami śniadaniowymi skrywa w środku cukrowe bomby z małą ilością wartościowych składników odżywczych. Nie zwracamy uwagi na ilość cukru w płatkach, a powinniśmy – 10-12 g cukru na 100 g to bardzo duża dawka (i niestety większość płatków śniadaniowych zawiera takie dawki). Lepiej uważnie czytać informacje na opakowaniu i wybierać te płatki, których zawartość cukru nie przekracza 2 g na 100 g.

Za duża ilość cukru spożyta podczas śniadania może oznaczać gorszą wydajność umysłową w ciągu dnia (tak wykazują badania naukowe). Zamiast zabawnie wyglądających, smakowych płatków, lepiej wybrać zwykłe kukurydziane czy owsiane płatki lub musli i dodać do nich garść owoców i kilka orzechów.

Proteiny

Proteiny powodują, że dłużej czujemy się nasyceni i nie sięgamy tak szybko po kolejny posiłek lub przekąskę. Śniadanie bogate w białka to świetna opcja dla osób na diecie, ale nie tylko – w końcu pierwszy posiłek dnia powinien zapewnić nam poczucie sytości i energię, którą następnie spożytkujemy w szkole lub pracy.

Oto niektóre z produktów zawierających proteiny, które dodane do listy śniadaniowej znacznie ją wzbogacą:

  • jajka,

  • chleb pełnoziarnisty,

  • orzechy i ziarna,

  • serek wiejski,

  • owoce.

Komentarze

Zgadzam się w 100%. Polecam jeszcze zamianę płatków słodzonych na płatki owsiane, do których można dodać sobie orzechy, rodzynki i wkroić banana czy jabłuszko.

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.