Jęczmień

Jęczmień

Kiedy mowa o produktach pełnoziarnistych, często zapomina się o jęczmieniu. Jest to bład, ponieważ jęczmień to źródło wielu wartościowych składników odżywczych i można go stosować codziennie podczas gotowania. Przeczytajcie o zaletach jęczmienia oraz propozycjach jego stosowania w codziennej diecie.

Składniki odżywcze

Jęczmień, podobnie jak pszenica, należy do rodzaju zbóż z rodziny wiechlinowatych i jest jednym z najstarszych i najpowszechniejszych roślin uprawnych. Kubek jęczmienia zawiera około 14 gram błonnika i dlatego uznaje się jęczmień za doskonałe źródło błonnika (jest to o wiele większa ilość niż w przypadku innego jedzenia, np. w owsiance znajduje się 4 gram na kubek).

Jęczmień to także źródło selenu, który jest niezbędnym składnikiem organizmu i występuje we wszystkich komórkach. Selen odpowiada m.in. za zapobieganie starzeniu się komórek oraz powstawaniu zmian nowotworowych w różnych tkankach i narządach, dlatego uważa się, że jęczmień to zboże przydatne w walce z rakiem. Wraz z witaminą E selen zwiększa ilość wytwarzanych ciał odpornościowych i dzięki temu wzmacnia funkcjonowanie układu immunologicznego. Jęczmień bogaty jest również w mangan, niacynę oraz fosfor, który jest budulcem kości i zębów, a także witaminy B1, B2 i B6.

To nie koniec zalet jęczmienia – jest to jedzenie niskoglikemiczne, dlatego doskonale sprawdza się nie tylko jako narzędzie w walce z nadwagą, ale jest również zbożem dobrym dla osób cierpiących na cukrzycę (magnez w połączeniu z dużą dawką błonnika pozwalają regulować poziom insuliny).

Z czym to się je?

Najlepiej kupować kaszę jęczmienną, która jest produktem pełnoziarnistym. Kaszę jeść można zamiast ziemniaków, podana z sosem smakuje wyśmienicie. Można traktować ją nie tylko jako dietetyczne zastępstwo dla ziemniaków, ale również jako urozmaicenie potraw i kulinarną alternatywę – jej smak naprawdę dobrze komponuje się z wieloma posiłkami.

Kaszę jęczmienną można używać również do zup i gulaszy zamiast zwykłego makaronu i ryżu, ale to nie wszystkie jej zastosowania. Jest wiele przepisów na sałatki zawierające kaszę – dla osób szukających nowych doznań kulinarnych mogą być to ciekawe propozycje. Ponadto, jeśli znudziły się Wam zwykłe płatki śniadaniowe, spróbujcie dodać do mleka ugotowaną kaszę zamiast owsianki (lub do jogurtu naturalnego, służącego jako przekąska między posiłkami).

Spróbujcie też pieczenia z użyciem mąki jęczmiennej – w połączeniu z innymi mąkami dodaje się ją do wyrobu pieczywa, ciast, klusek i placków. Zawiera ona dużo witamin i błonnika, natomiast mało glutenu.

Komentarze

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.