Słyszeliście o zespole gwałtownego objadania się?

Słyszeliście o zespole gwałtownego objadania się?

O anoreksji i bulimii słyszał praktycznie każdy, rzadko jednak mówi się o innym rodzaju zaburzenia żywieniowego, jakim jest zespół gwałtownego objadania się (na świecie znany jako binge eating disorder, w skrócie BED). BED objawia się kompulsywnym objadaniem. Człowiek zjada ogromne ilości jedzenia, ponieważ nie ma poczucia sytości – napady obżarstwa najczęściej pojawiają się w wyniku stresu.

Napady objadania się

Napady objadania się występują różnie, u niektórych regularnie, u innych nie, nie następuje jednak po nich wymiotowanie, prowokowanie wymiotowania, czy zażywanie środków przeczyszczających, jak w przypadku dolegliwości zwanej żarłocznością psychiczną (bulimią), z którą BED jest często mylone.

Niektórym nie towarzyszy poczucie winy z powodu tego co robią, ponieważ nie mają świadomości, że robią coś niezdrowego. Po skończeniu jedzenia osoba cierpiąca na BED czuje ulgę i spokój, objadania się działa więc jak forma terapii. Innym towarzyszy ogromne poczucie winy z powodu tego co robią, często więc objadają się po kryjomu, w tajemnicy. Nie mają jednak kontroli nad jedzeniem i chęć sięgania po kolejne, ogromne ilości jedzenia jest od nich silniejsza.

Jak rozpoznać BED?

Zaburzenie objawia się napadami obżarstwa przynajmniej dwa razy w tygodniu. Podczas napadów chory nie ma kontroli i zjada niewyobrażalne ilości jedzenia, ciągle czując niedosyt. Jedzenie pomaga choremu zapomnieć o problemach i stresie, często jednak podczas jedzenia towarzyszy choremu poczucie winy z powodu tego, co robi. Po jedzeniu nie ma reakcji kompensacyjnych, np. wymiotowania, co pozwala odróżnić BED od bulimii.

Kto choruje na BED?

Osoby z zespołem gwałtownego objadania się to zazwyczaj osoby otyłe o podwyższonym BMI. Rzadko zdarza się, żeby na zaburzenie cierpiały osoby o normalnej budowie ciała lub osoby szczupłe. Zaburzenie wychodzi na jaw najczęściej podczas terapii, np. kiedy osoba chorująca chce wyleczyć się z depresji i zgłasza się do specjalisty, który w trakcie terapii odkrywa, że pacjent cierpi na BED. Leczenie jest trudne i długotrwałe, wiele osób nie może sobie poradzić ze swoim problemem i często poddaje się.

Problemy zdrowotne

BED jest zaburzeniem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu, niezwykle istotne jest zatem, żeby je leczyć. Zaburzenie wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, m.in. otyłością, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu i depresją. Jeżeli jedzenie wpływa na zachwiania codziennego życia, pogarsza jego jakość, a także zakłóca pracę, związki międzyludzkie oraz pogarsza stan zdrowia, należy niezwłocznie poszukać pomocy u lekarza.

Komentarze

Hej,

Na youtube można zobaczyć wiele filmików, które pokazują jak poważny jest to problem... Jak np. ten

 http://www.youtube.com/watch?v=v9e-wRrLGX4. Podczas takiego nocnego objadania się, kobieta zjadła 2,600 kalorii .... a wspomina, że tego samego dnia jadła normalny objad, kolację i różne przekąski...  

Pozdrawiam, Chocolate

Ja chyba to mam, mam 16 lat, ważę około 62 kilo mierząc 1,70. Nawet nie wiedziałam, że istnieje taka choroba i że moje zachowanie pod nią podlega. Moja siostra jest osobą zbyt szczerą, a przy tym naprawdę szczupłą i często mnie wyśmiewała z powodu tego, że nie mam motywacji by schudnąć, że zaczynam i nie kończę, ale ja na serio chcę być szczupła i zdrowa, tylko że mam takie złe momenty.. Jem normalnie i mam motywację, a potem, w porze popołudniowej, wszystko zaprzepaszczam opychając się bez umiaru... Należę do osoób z wyrzutami sumienia... NIe wiem co robić nie mogę iść do psychologa bo musiałabym iść tam z rodzicami a się tego wstydzę, wstydzę się o tym powiedzieć, prawdopodobnie mnie wyśmieją

Tym bardziej, że w moim domu są wysokie standardy, wiele się ode mnie oczekuje, jako że to ja zawsze byłam tą 'dobrą córką', dobrze się uczyłam itd...

Można do psychologa iść bez rodzica kiedy jest się człowiekiem nieletnim?

Nie wstydź się rozmawiać o takich sprawach z rodzicami - to bardzo ważne, żeby mieli świadomość tego, że borykasz się z problemami. Na pewno Cię nie wyśmieją, a wręcz przeciwnie - doradzą Ci i pomogą. Możesz też porozmawiać ze swoim szkolnym pedagogiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Są to osoby, do których śmiało możesz zgłosić się po poradę!

Bardzo to smutne, ale prawdziwe. BED, anoreksja i bulimia to choroby duszy, dlatego tak ciężko to leczyć. W ten sposób problemów się nie rozwiąże, a niestety dodją nowe.

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ja takie napady mam więcej niż dwa razy w tygodniu...

zdarzało mi się, generalnie ja i tak dużo jem - bo lubię. ale mam na to sposób, żeby zdrowo schudnąć nie rezygnując z jedzenia - biorę acetomale - i dzięki temu jem co chcę i mam coraz lepszą figurę.

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę?
Chcesz spalić zbędny tłuszcz?
Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie?
Chcesz stać się prawdziwą bestią?
Chcesz stać się sławny i bogaty?
Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie?
Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz…
 Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!!
Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody!
PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę!
Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę!
Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Z CAŁEGO SERCA polecam Mgr Igora Mieńkowskiego.

Genialny trener, naprawdę. Przez wiele lat walczyłam z nadwagą i błędnie myślałam, że sama sobie poradzę. W końcu, po kolejnej nieudanej próbie, znajomi polecili mi Igora i szczerze mówiąc, na początku byłam sceptycznie nastawiona. Jednak już po kilku miesiącach nie tylko zrzuciłam zbędne kilogramy, ale widzę już ładny zarys mięśni (także na brzuchu, na którym nie tak dawno były same fałdy tłuszczu).
Zajął się nie tylko moim treningiem, ale też indywidualnie dobrał mi dietę i suplementację, a to wszystko za niewielką cenę. Więcej wydawałam na przypadkowe suplementy znajdowane w internecie (podobno skuteczne), po których moja waga nawet nie drgnęła, więc w sumie wyszłam na plus :)
Dodam jeszcze, że jest to osoba, która nie obiecuje cudów typu zrzucenie 20 kg w kilka dni, ale która w pełni profesjonalnie i z szacunkiem podejdzie do klienta. W dodatku wszystko (trening, dietę, suplementy) dobierze indywidualnie, udzieli cennych rad i wskazówek.

Jeśli jesteś zainteresowany albo wciąż masz wątpliwości, wszystkie informacje znajdziesz na jego stronie internetowej :)

Adres jego strony to www.igortreneronline.pl

 

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.