Efekt jo-jo to kwestia hormonów?

Efekt jo-jo to kwestia hormonów?

Najnowszy news ze świata medycyny naukowej sugeruje, że powodem efektu jo-jo może nie być brak silnej woli. Eksperci twierdzą, że hormony odpowiedzialne za regulację apetytu mogą być przyczyną ponownego tycia po skutecznej diecie.

Zmiany w hormonach

W trakcie badania 50 osób otyłych oraz osób z nadwagą przeszło na niskokaloryczną dietę na czas 10 tygodni. Prowadzący badanie naukowcy zbadali poziomy kluczowych hormonów biorących udział w kontrolowaniu apetytu zanim rozpoczęła się dieta, po ukończeniu diety oraz po raz ostatni 62 tygodnie później.

Odkryli oni, że zmiany w hormonach przesuwają się w stronę niezaspokojonego apetytu i ponownego przybierania na wadze.

Grelina i Leptyna

Grelina to hormon, który każe nam jeść, zaś Leptyna każe przestać jeść. Kiedy poziom Greliny jest większy od poziomu Leptyny, przybieramy znowu na wadze. Spadek poziomu innych hormonów również wpływa na ponowne tycie po spadku wagi. Z punktu widzenia ewolucji zmiany zachodzące po utracie wagi są dla nas dobre – pozwalają uniknąć głodówki kiedy ciężko jest o pożywienie. Ten same zmiany zachodzące w świecie bogatym w wysokokaloryczne jedzenie oraz niewielką aktywność fizyczną powodują efekt jo-jo po skończeniu odchudzania.

„Nasze odkrycie wyjaśnia dlaczego większość ludzi po udanej diecie ma problemy z utrzymaniem pożądanej wagi” - mówi doktor Joseph Proietto, jeden z naukowców zaangażowanych w projekt. „Nie oznacza to, że nie da się uniknąć efektu jo-jo, ale opublikowane dowody wyraźnie pokazują, że większość ludzi w ciągu pięciu lat od diety z powrotem przybrała na wadze” - dodaje.

Tradycyjne metody pilnowania wagi

Farmaceuci pracują nad stworzeniem leków regulujących opisywane zmiany hormonalne. „Dopóki nie będziemy mieć środków pozwalających tłumić apetyt, które są bezpieczne na dłuższą metę, musimy trzymać się tradycyjnych metod pozwalających pilnować wagi. Te metody to m.in. regularne sprawdzanie mierzenie wagi, jedzenie śniadania, regularne ćwiczenia fizyczne – co najmniej godzina dziennie, dieta nisko-tłuszczowa” - mówi Proietto.

Badanie opublikowano w „New England Journal of Medicine”.

Komentarze

No to wszystko wiadomo. U mnie oczywiście jest więcej greliny niż leptyny. Ja nawet, gdy jestem najedzona, to mogłabym jeść dalej. Mój mąż po prostu, gdy jest najedzony przestaje jeść i nie sięgnie po nic więcej. A ja zawsze wyczyszczę talerz, aż się świeci i oglądam się za więcej.

po acetomale nie ma afektu jojo. raz na zawsze można się pozbyć tłuszczy z organizmu i już nigdy nie wracają - paskudy przebrzydłe :D a poważniej, faktycznie wszystko jest ok - jak mialam przerwe w braniu to mi po prostu waga stała w miejsc.

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę?
Chcesz spalić zbędny tłuszcz?
Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie?
Chcesz stać się prawdziwą bestią?
Chcesz stać się sławny i bogaty?
Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie?
Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz…
 Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!!
Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody!
PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę!
Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę!
Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.