Ćwiczenia produkują czas

Ćwiczenia produkują czas

Dzisiaj post numeryczny :)

Przeznaczam go szczególnie dla tych, którzy jak ja wykręcają się czasem od ćwiczenia brakiem czasu. Tak naprawdę jest to jedna z głównych przyczyn, dla których opuszczam ćwiczenia, a jak się nad nią dobrze zastanowię - jest zupełnie nieuzasadniona. Dziś, aby zachęcić was do ćwiczenia, sięgam po matematykę i dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz dorzucam szczyptę wolnej interpretacji.

Czas spędzony na ćwiczeniach zwraca się sam

Wszystkie obliczenia wykonam tu na swoim przykładzie - mam 28 lat.

Przeciętna długość życia w Polsce w tej chwili wynosi około 75 lat. Oznacza to, że jeśli będę statystycznym Polakiem, będę żył jeszcze 47 lat.

Załóżmy teraz, że będę ćwiczył regularnie - co drugi dzień przez godzinę. W sumie, wyjdzie 8.590 godzin ćwiczeń w przeciągu życia - to jest 358 dni - około roku. Aby więc ćwiczyć regularnie, muszę w ciągu życia poświęcić na to rok.

Jeden rok może oddać Ci wiele lat

Jak tak popatrzymy, to wydaje się, że rok to dość dużo - ale czy to prawda? Dobrze wiadomo, że osoby uprawiające regularną aktywność fizyczną żyją dłużej...

Załóżmy, że dzięki ćwiczeniom będę żył dłużej o tylko jeden rok. Już wtedy cała moja 'inwestycja' w ćwiczenia się zwróci. Ale to przecież nie musi być rok. Może się zdarzyć, że dzięki ćwiczeniom uniknę  śmiertelnego zawału serca w wieku 70 lat. Dzięki temu zyskałbym nawet 5 lat życia dzięki temu jednemu rokowi poświęconemu na ćwiczenia.

Poza tym, przeciętna długość życia tylko wynik statystyczny. Część ludzi żyje dłużej a część krócej. Jeżeli ludzie otyli i nie uprawiający sportów są właśnie tymi, którzy częściej żyją krócej, a Ci którzy ćwiczą - raczej żyją dłużej, to poświęcając jeden rok na ćwiczenia, mogę przejść z poniżej 75 do powyżej 75. Czyli np. z 70 do 80 - to już 10 lat!

10 lat życia to naprawdę dużo. Dzięki nim może mógłbym np. bawić się na weselu swoich wnuków i jeszcze doczekać się prawnuków, których nie ćwicząc, mógłbym nie doczekać. Dodatkowo, jest to czas na emeryturce, kiedy robisz już tylko to, na co naprawdę masz ochotę. Dzięki ćwiczeniom jesteś w lepszej formie i możesz cieszyć się znacznie łaskawszą starością.

Podsumowując, jak pokazują moje bardzo ogólne szacunki, ćwiczenia nie zabierają czasu, ale raczej dają  go nam więcej. Dodatkowo, przez cały ten czas życia, dzięki ćwiczeniom, możemy czuć się lepiej, być zdrowszymi i piękniejszymi. Życie byłoby więc nie tylko dłuższe ale i lepsze!

Oczywiście powyższe obliczenia są szacunkami. Tak naprawdę nie wiadomo, kto z nas ile będzie żył. Obliczenia te pokazują, że jednak warto ćwiczyć. Ćwiczenia znacząco podnoszą nasze szanse na długie zdrowe życie. Czas poświęcony na ćwiczenia nie jest zmarnowany - jest raczej dobrą inwestycją!

Komentarze

dokładnie, 100% racji

znowu wypasny opisik wszystkiego. gratuluję.

Witam! Nie trzeba obliczyć aż tak długoterminowo, nie każdy lubi patrzeć na tamten koniec ;) Ale nawet zainwestowanie "głupich" 15 minut w drobny wysiłek (taki na miarę naszych możliwości) procentuje już tego samego dnia: energią, koncentracją... A dla każdego, kto ma ciągle "coś do zrobienia", to jest warte dużo więcej niż ten kwadrans... Pozdrawiam!

Witam jeśli już mowa o czasie ja mam coś do dodania co przeczytałam kiedyś ( niestety nie pamiętam gdzie..)

NIE REZYGNUJ Z CZEGOŚ TYLKO DLATEGO ŻE TO WYMAGA CZASU.. ON I TAK UPŁYNIE!!!!

Jest to banalne ale takie prawdziwe ...przemyślcie temat. Jeśli ma upłynąć np 6 miesięcy do osiągnięcia  wymarzonej wagi ... to i tak ta data nadejdzie.To tylko od nas zależy co zrobimy z tym czasem:)))))

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.