Wartościowy błonnik

Autor

Wartościowy błonnik
Nowe trendy żywieniowe, czyli Fast foody, odstawiające na bok zdrowe żywienie, nie wychodzą nam na dobre. Organizm ludzki od wieków przyzwyczajony jest do błonnika i innych probiotyków. Dziś tylko prosi o pomoc. Warto poświęcić chwilę cennego czasu i dowiedzieć się, jak sobie pomóc.
 
W takim razie, co to jest błonnik? Jest to włókno pokarmowe, które pełni ważną role w działaniu przewodu pokarmowego. Lecz błonnik nie jest trawiony, a także nie jest wchłaniany przez nasz organizm. W takim razie, dlaczego jest tak ważny?

Właściwości błonnika

Błonnik zawiera cukry, których skład wchodzi m.in. celuloza, pektyna, hemiceluloza oraz lignina. Właśnie te składniki zapewniają błonnikowi czołowe miejsce w naszej diecie. Jego nierozpuszczalne składniki prawie nie ulegają fermentacji, stając się pewnym rezerwuarem wody. Główną właściwością tego włókna jest poprawa perystaltyki jelita, pozytywny wpływ na mikroflorę, a także zmniejszenie uczucia głodu.
 
Błonnik sam w sobie nie podwyższa wartości energetycznej posiłku. Zawierając pektynę pęcznieje w żołądku, co hamuje głód, ułatwiając schudnąć osobom na diecie. Błonnik możemy znaleźć w produktach zbożowych (otręby zbożowe, kasze, pieczywo razowe), w owocach i warzywach, a także w jej skórce. Nie zaleca się więc grubo obierania warzyw. Błonnika zaś nie zawierają ryby, mleka, jaja, mięso, choć też pełnią ważną rolę w diecie. Jedząc na śniadanie, na przykład, płatki owsiane z mlekiem, jesteśmy syci na dobrych kilka godzin, a także nasz układ pokarmowy może być bezpieczny.

Błonnik na zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że człowiek powinien zjadać przeciętnie 27-40 g. błonnika dziennie. Polacy spożywają jedynie 10 g. Jest to dużo za mało. Jeśli chcemy chronić nasz organizm przed cukrzycą, rakiem jelita i innymi groźnymi chorobami, powinniśmy pilnować naszą dietę i wzbogacać ją w bardzo wartościowy błonnik. Jabłka, chleb żytni, otręby pszenne, suszone owoce – takie rzeczy od dziś powinny być dodatkiem do naszych codziennych posiłków.
 
Więcej na temat zdrowia i diet znajdziesz tutaj.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.