Problematyczne wzdęcia

Autor

Problematyczne wzdęcia
Wzdęcia to przypadłość dotykająca wielu ludzi. O jej popularności świadczą chociażby reklamy w telewizji, które mają nas nakłonić do sięgnięcia po cudowne specyfiki na wzdęcia. Okazuje się jednak, że nie warto ślepo szukać cudownych tabletek i liczyć, że nasze dolegliwości znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
 
Dlaczego?
 
Otóż tak naprawdę nie wszystkie wzdęcia są takie same. Mogą mieć różną przyczynę. Dlatego zalecane jest leczenie przyczynowe, czyli najpierw badamy przyczynę, a potem dostosowujemy lek.
 
Dlaczego bakterie?
 
Jeśli nasze wzdęcia są spowodowane złą florą bakteryjną, wówczas zalecane są probiotyki. Probiotyki są to kultury bakterii podawane pacjentowi doustnie. Mają one najczęściej formę pałeczek kwasu mlekowego. Są to bakterie zwaneLactobacillus. Bakterie te mają za zadanie poczynić pozytywne zmiany w układzie pokarmowym pacjenta. Flora bakteryjna normalizuje się, a pacjent czuje się lepiej iwzdęcia znikają.
 
Kontrowersje
 
Niektórym może jednak nieco zaskakujące podawanie drobnoustrojów na wzdęcia. Bakterie raczej kojarzą nam się negatywnie. Jednak prawidłowa flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym jest niezbędna i czasem tych bakterii może nam po prostu brakować. Tak naprawdę bakterie mogą mieć korzystne działanie w organizmie człowieka. Badania naukowe potwierdzają dobroczynny wpływ bakterii w leczeniuwzdęć.
 
Historia
 
Probiotyki są więc dobre na wzdęcia – to już ustaliliśmy. Zajmijmy się zatem inną ciekawostką, czyli historią probiotyków. Okazuje się, że już starożytni Grecy znali dobroczynny wpływ na człowieka. Probiozą interesowało się wielu lekarzy. Takim lekarzem był na przykład Pasteur, który badał bakterie. Z kolei rosyjski mikrobiolog Miecznikow gorąco zachęcał do jedzenia kefirów i jogurtów.
 
W tamtych czasach, czyli na początku 20 w. nie wiedziano jeszcze, że sfermentowane mleko jest dobre m.in. na wzdęcia. Miecznikow zdawał sobie sprawę, że jego sposób na wzdęcia jest nieco kontrowersyjny. Jak można zajadać się bakteriami? – dziwiono się. Dziś jednak delektujemy się kefirami, maślankami i jogurtami, które są dobre nie tylko na wzdęcia, ale również mają dobry wpływ na sylwetkę.
 
źródło: Fajna Mama

Komentarze

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.