Sen, a uczucie głodu

Sen, a uczucie głodu

Odpowiednia dawka snu jest niezbędna dla dobrego zdrowia, a kolejne badania wykazują, że istnieje również zależność między brakiem snu, a przybieraniem na wadze. Osoby, które sypiają mało i nieregularnie, mocniej przybierają na wadzę i mają problemy z pilnowaniem kalorii. Podczas diety, kiedy ograniczamy ilość jedzenia i zmuszamy organizm do regularnego wysiłku fizycznego, odpowiednia dawka snu staje się niezwykle istotna.

Hormony

Grelina, 28-aminokwasowy hormon peptydowy, wzrasta wraz ze zmniejszaniem się godzin snu w ciągu doby. Wraz ze wzrostem greliny w organizmie wzrasta apetyt i uczucie ciągłego głodu przez co częściej sięgamy po jedzenie i nawet po przyjęciu sporej ilości kalorii czujemy niedosyt.

Ludzki organizm wytwarza również leptynę, hormon, który działa odwrotnie. Dzięki leptynie czujemy nasycenie, dlatego kiedy śpimy mniej, organizm wytwarza jej mniej i zaczynamy czuć większy głód. Jeżeli poziom obu hormonów w organizmie jest zachwiany, czujemy stały głód i nawet jeśli objadamy się, stale towarzyszy nam uczucie niedosytu.

Sen kontra ćwiczenia

Odpowiednia dawka snu jest więc bardzo ważna, a podczas odchudzania staje się niezbędna. Specjaliści sugerują, że jeżeli musimy wybierać pomiędzy położeniem się spać wcześniej, a wieczornym treningiem, powinniśmy wybrać tą pierwszą opcję. Wynika to z faktu, że jeżeli organizm jest niewyspany, nie ma energii żeby ćwiczyć.

Co prawda intensywny trening pozwala na spalanie kalorii, ale regularny sen na dłuższą metę wpływa na ich kontrolowanie – jeżeli zaczniemy kontrolować poczucie nasycenia oraz mniej jeść, waga spadnie lub utrzyma się na pożądanym poziomie, a intensywne ćwiczenia, chociaż ciągle istotne, nie będą tak niezbędne.

Jak lepiej spać?

Specjaliści podsuwają kilka rozwiązań, które pozwolą na lepszy sen:

  • W sypialni powinno być ciemno, chłodno i cicho.

  • Powinno unikać się spania w ciągu dnia, żeby w nocy nie siedzieć za długo.

  • Poiwnno unikać się siedzenia przy komputerze na 30-60 minut przed pójściem do łóżka. Światło emitowane przez monitor powoduje, że organizm jest pobudzony jeszcze przez jakiś czas po odejściu od komputera.

  • Powinno unikać się jedzenia na minimum 2 godziny przed snem. Dzięki temu zapewnia się organizmowi lepsze warunki do trawienia. Praca żołądka nie przeszkadza w spaniu.

  • Przy łóżku można trzymać notatnik do zapisywania myśli, które nachodzą przed snem. W ten sposób łatwiej je wyrzucić z głowy i uspokoić umysł, dzięki czemu pozwoli on szybciej zasnąć.

Komentarze

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.